Artykuł sponsorowany

Czy opłaca się aplikować powłokę ceramiczną na nowe auto?

Czy opłaca się aplikować powłokę ceramiczną na nowe auto?

Kupno nowego samochodu to zwykle duża inwestycja, dlatego naturalnym jest pragnienie jak najlepszego zabezpieczenia swojego czterokołowego nabytku. W ostatnich latach na rynku motoryzacyjnym coraz większą popularność zdobywają powłoki ceramiczne, które mają zapewnić nie tylko długotrwałą ochronę lakieru, ale także ułatwić jego pielęgnację. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu rozwiązaniu i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy opłaca się aplikować powłokę ceramiczną na nowe auto.

Czym jest powłoka ceramiczna?

Powłoka ceramiczna to rodzaj ochrony lakieru samochodowego, która opiera się na nanotechnologii. Składa się z mikroskopijnych cząsteczek, które łączą się z powierzchnią lakieru, tworząc cienką, ale wyjątkowo trwałą warstwę ochronną. Dzięki temu samochód zyskuje dodatkową barierę przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi czy środowiskowymi. Powłoka ceramiczna może być stosowana zarówno na nowych, jak i używanych autach.

Zalety stosowania powłoki ceramicznej

Oto kilka zalet, które przemawiają za zastosowaniem powłoki ceramicznej z Bemowa na nowym samochodzie.

  • Ochrona lakieru - głównym celem stosowania powłok ceramicznych jest ochrona lakieru przed uszkodzeniami. Dzięki swoim właściwościom, powłoka ceramiczna zabezpiecza samochód przed działaniem promieni UV, kwasów deszczu, soli drogowej, ptasich odchodów czy innych zanieczyszczeń.

  • Łatwość pielęgnacji - samochody pokryte powłoką ceramiczną są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Warstwa ochronna sprawia, że brud i zanieczyszczenia nie przywierają do lakieru, co ułatwia mycie auta.

  • Efekt hydrofobowy - powłoka ceramiczna nadaje lakierowi efekt hydrofobowy, czyli odpychanie wody. Dzięki temu woda zanieczyszczona błotem czy innymi substancjami nie zostaje na karoserii, a krople wody spływają po powierzchni, nie pozostawiając śladów.

  • Zachowanie blasku i głębi koloru - powłoka ceramiczna sprawia, że lakier samochodu zachowuje swój pierwotny blask i głębię koloru przez dłuższy czas. Jest to szczególnie istotne dla osób, które chcą utrzymać atrakcyjny wygląd swojego nowego auta.

Wady stosowania powłoki ceramicznej

Mimo licznych zalet, powłoka ceramiczna ma także swoje wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jej aplikacji.

  • Koszt - aplikacja powłoki ceramicznej to dość kosztowna inwestycja. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych za metr kwadratowy, a w przypadku profesjonalnych usług mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych.

  • Konieczność odpowiedniej pielęgnacji - choć powłoka ceramiczna ułatwia utrzymanie czystości samochodu, wymaga także stosowania odpowiednich środków czyszczących. Niektóre preparaty mogą uszkodzić warstwę ochronną, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jakie produkty są zalecane przez producenta powłoki.

Podsumowując, aplikacja powłoki ceramicznej na nowe auto może być dobrą inwestycją, jeśli zależy nam na długotrwałej ochronie lakieru i łatwości pielęgnacji. Warto jednak dokładnie przeanalizować koszty takiego rozwiązania oraz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji warstwy ochronnej.